Rotušės aikštės draugija

Kauno Rotušės aikštė

Kauno diena : Rotušės aikštės draugija – rezultatas 5:0

Miesto vadovus ir valdininkus į konferenciją dėl aikštės ateities pakvietusi Draugija apšmeižta “Kauno dienos“ pirmame puslapyje: Neva draugijos vardu kalba K. Ignatavičius ir neegzistuojantis asmuo Audrius Staramonis. Toks tekstas nebuvo pasakytas. Greta melagingos informacijos keliamos prielaidos apie nesamas kolektyvines Draugijos užmačias ir galbūt proteguojamus kažkieno privačius verslinius interesus Maironio garbės sąskaita.

Publikacijos tekste raudonai pažymėtos tikrovės neatitinkančios teksto dalys, kurių melagingumą galima įrodyti remiantis Draugijos turimu garso įrašu.

2011-06-30, 07:12

Maironiui – per daug garbės Rotušės aikštėje

Kauniečiai turbūt nežino, kad viena opiausių Senamiesčio problemų yra neva Rotušės aikštės vaizdą darkantys du paminklai – Maironiui ir Motiejui Valančiui. Visuomeninei Rotušės aikštės draugijai tai akivaizdu.

Paminklus pavadino klaida

Rotušės aikštės sutvarkyti bandančiai draugijai užkliuvo, jos narių manymu, per daug vietos aikštėje užimantys iškilūs visuomenės veikėjai Jonas Mačiulis-Maironis ir M.Valančius.

Kauno civilinės metrikacijos biuro vedėjo Kęstučio Ignatavičiaus įsitikinimu, čia pastatyti paminklai – kadaise juos čia įkurdinti leidusių valdininkų klaida. “Reikėjo gerai apgalvoti vietą, o ne statyti bet kur. Šie paminklai atima dalį aikštės“, – kalbėjo K.Ignatavičius apie Rotušės aikštės pakraščiuose skulptūromis įamžintus du lietuvių literatūros klasikus, dvasininkus, visą gyvenimą paskyrusius Lietuvai.

Tiek atminimo ženklų nevertas

Rotušės aikštės dailininku draugijos pristatomo Audriaus Staramonio įsitikinimu, neprotinga 300 metrų spinduliu išdėstyti net tris įamžinimo vietas vienam asmeniui, tegu ir labai gerbiamam.

A.Staramonis turėjo galvoje ne Austrijos sostinę Vieną, kurioje atminimo ženklų Wolfgangui Amadeus Mozartui galima rasti ir kas 20 metrų, bet Kauną ir Maironį.

Trimis įamžinimo vietomis laikoma pati Maironio skulptūra, paminklas “Kristus“ Maironiui atminti jo muziejaus sodelyje ir bareljefas su antkapine lenta prie Kauno arkikatedros bazilikos, kurios kriptoje palaidotas klasikas.

“Ši asmenybė man labai imponuoja, tačiau kam reikia į vieną vietą sugrūsti tiek paminklų vienam Maironiui?“ – nuomonę dėstė A.Staramonis.

Vieta skulptūrai – kieme

Pertvarkų iniciatoriai aikštės pakraštyje stovinčią Maironio skulptūrą siūlo iškelti į jo memorialinio muziejaus kiemą. Draugijos manymu, rakinamas muziejaus sodelis – pati geriausia vieta pagerbti kunigą ir poetą, kūrusį tarpukario Kauną ir Lietuvą, kvietusį aukotis visuomenės idealams ir dirbti tautos labui.

Bareljefas, Rotušės aikštės draugijos nuomone, galėtų likti senojoje vietoje – prie Arkikatedros bazilikos.

Kaip, iškėlus Maironio skulptūrą, būtų galima panaudoti atokią Rotušės aikštės kertę, iniciatoriai nedetalizavo. Draugiją sudaro ne tik architektai, dailininkai, paveldosaugininkai, muziejininkai, bet ir verslininkai, Rotušės aikštėje veikiančių kavinių savininkai.

Galbūt atsilaisvintų vieta dar vienai lauko kavinei? Šiuo metu Rotušės aikštės erdve dalijasi keturios lauko kavinės. Gal Maironis trukdo penktai?

Lauk – ir M.Valančiui

Iš aikštės pakraščio gujamas ir M.Valančius, vyskupas, kovojęs su carinės Rusijos numatytu lietuvių tautos nugirdymu. Visuomenininkų draugijos manymu, šio šviesuolio skulptūrai parinkta dar netinkamesnė vieta nei Maironio.

“M.Valančius pastatytas prie sienos tarsi sušaudyti“, – yra garsiai pastebėjęs Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius. Pasičiupusi šią nuomonę Rotušės aikštės draugija naudoja jį kaip rimtą argumentą.

“M.Valančius stovi tarp tualetų“, – pabrėžė draugijos nariai, turėdami galvoje biotualetus, kartais statomus netoli kunigų seminarijos sienos per miesto šventes. Tačiu siūlymas – ne parinkti kitą vietą biotualetams, o – skulptūrai.

Kaip teigiama, skulptūra M.Valančiui atminti apskritai nebuvo skirta Kaunui. Skulptorius Leonas Žuklys ją kūręs Vilniui. Sostinei dirbinys neva neįtikęs, todėl granito paminklą teko priimti Kaunui. Būtent dėl to M.Valančius buvo pastatytas, draugijos narių žodžiais, bet kur.

Rotušės aikštės sutvarkymo iniciatoriai su savo siūlymais ketina kreiptis į miesto tarybą.

Straipsnio pabaiga

4 kartus Rotušės aikštės draugija nusipelnė rūpestingo ir informatyvaus “Kauno dienos“ dėmesio:

1.  201o – Draugijos svarstymai dėl tranzitinio eismo  žalos įvertinti maždaug taip: “vos prieš tris mėnesius išsiperėję  viščiukai draus eismą“.

2. Pirmą kartą Draugijos įgyvendintas renginys – Šv. Mikalojaus Kauno globėjo pagerbimo šventė, galinti tapti išskirtine kasmetine Kauno tradicija, nusipelnė tik tokio dėmesio ir antraštės:  “Tai kitamet eglutę įžiebsime vėliau?“

3. Draugijos piligriminė, diplomatinė ir tiriamoji  misija Italijoje po detalaus prioritetų išaiškinimo žurnalistams paversta pigaus maisto ieškančių turistų išvyka, neminint Draugijos pavadinimo.

4. Konferencijoje išsakyta nuomonė, kad aikštės urbanistinius ir komunalinius klausimus turi kompleksiškai pradėti projektuoti savivaldybės samdyti specialistai, paversta Draugijos pasikėsinimu į Maironio garbę. K. Ignatavičiui priskirti nebūti pasisakymai, o jam neva antrinęs neegzistuojantis asmuo A. Staramonis.

5. “Kauno diena“  atsisakė publikuoti melagingos informacijos apie konferencijos turinį paneigimą. Straipsnyje nepaminėtas A. Ramonas konferencijos metu apie galimą Maironio paminklo vietos keitimą pasisakė vienu sakiniu, aiškiai  nurodydamas, kad tai yra jo, o ne Draugijos nuomonė. Draugija apie tai išgirdo pirmą kartą ir nuomonės šiuo klausimu neturi. Negalėdama atsiriboti nuo “Kauno dienos“ sukurto neegzistuojančio asmens A. Staramonio paistalų, Draugija buvo priversta publikuoti atsiribojimą nuo straipsnyje nepaminėto A. Ramono idėjų.

Rezultatas 5:0 akivaizdus, tačiau rodo negarbingo sporto požymius.

A. Ramono išaiškinimas, ką jis turėjo omenyje yra čia:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Informacija

Paskelbta 2011/07/03, paskelbė kategorijoje Uncategorized.
%d bloggers like this: